Menu Zamknij

Wpływ toreb foliowych na środowisko

Od wielu tygodni zarówno w Polsce jak i w Europie jest bardzo duża nagonka na ochronę środowiska.

Położona w połowie drogi między Stanami Zjednoczonymi Ameryki (USA) a Hawajami jest Wielka Plama Śmieci na Pacyfiku. Jest to największe skupisko śmieci z tworzyw sztucznych na świecie. Ma powierzchnię 1,6 miliona kilometrów kwadratowych, jest ponad pięciokrotnie większa od powierzchni Polski i składa się plastiku ważącego ponad 80 000 000 kg. Z danych pokazujących, że obszar zanieczyszczeń plastikami rośnie wykładniczo, jest mało prawdopodobne, że plastik sam zniknie.

Plastikowe torby stanowią olbrzymie zagrożenie dla różnorodności biologicznej w środowisku, nie tylko w morzach, rzekach i jeziorach, ale także w oceanach. Ponad 100 000 zwierząt morskich jest zabijanych co roku przez plastikowe torby. 200 gatunków zwierząt jest zagrożonych przez tworzywa sztuczne dryfujące w oceanach. Utrata lub redukcja tych gatunków może prowadzić do efektu kaskadowego, który może wpłynąć na całą biocenozę, jeśli nie zostanie rozwiązany. Jeśli w najbliższym czasie nie podejmiemy działań dotyczących zanieczyszczenia środowiska plastikiem, Wielka Plama Śmieci na Pacyfiku i inne plamy śmieci na całym świecie będą nadal rosły, dopóki nasze całe oceany nie zostaną zaśmiecone plastikiem, a wtedy będzie już za późno.

Torby foliowe, a środowisko

Mówiąc o plastiku jednorazowego użytku obejmujemy całą grupę opakowań z tworzyw sztucznych i toreb plastikowych. W 2013 r. na całym świecie wyprodukowano około 299 milionów ton plastiku, a samych toreb foliowych  i opakowań było 40% co daje około 120 000 000 000 kg. Głównym źródłem zanieczyszczeń plastikowych jednorazowego użytku są plastikowe torby. Plastik stał się problemem, ponieważ po jego wytworzeniu nie ulega rozkładowi. Dzięki temu, że jest łatwy w użyciu i jest stosunkowo mocno odporny na zniszczenie tworzywa sztuczne dotarły do ​​wszystkich zakątków globu. Tworzywa sztuczne są wygodne, tanie w produkcji, a obecnie nie ma alternatywnego materiału, który jest wytwarzany na szeroką skalę, który mógłby całkowicie zastąpić jednorazowe tworzywo sztuczne. Zanieczyszczenia z tworzyw sztucznych będą nadal zaśmiecać ziemię, chyba że znajdziemy odpowiednią alternatywę. Naszym celem jest zmniejszenie ilości zanieczyszczeń plastikowych na ziemi poprzez zastąpienie plastikowych toreb wielokrotnymi torebkami konopnymi poprzez prawodawstwo.

Ponieważ tworzywa sztuczne są tak tanie i wszędzie dostępne, ludzie bez zastanowienia używają plastikowych toreb, często jednorazowo, co skutkuje powstawaniem dużej ilości odpadów, a ponieważ tworzywo sztuczne nie trafia do recyklingu, często ląduje na wysypisku. W wielu obszarach działalności, w których tworzywa sztuczne jednorazowego użytku były stosowane zostały one ograniczone, a w wielu dziedzinach rozpoczęto prace nad znacznym zmniejszeniem produkcji lub całkowitym wyeliminowaniem. Dzięki nowemu prawodawstwu w przyszłości może pojawić się stosunkowo tania i bardziej przyjazna dla środowiska alternatywa dla plastiku jednorazowego użytku, ale obecnie nie istnieją skuteczne alternatywne tworzywa naturalne lub tworzywa sztuczne biodegradowalne do jednorazowego użytku. Chociaż usuwanie tworzyw sztucznych z naszego codziennego życia może nie być opłacalne, jest to niezbędne dla zapewnienia życia na ziemi. Cierpią na tym zarówno ryby, jak i inne stworzenia zamieszkujące rzeki, morza i oceany. Ryby i ssaki morskie mylą torby plastikowe np. z meduzami i traktują je jak pokarm.

Zwierzęciem, które najbardziej ucierpiało z powodu zanieczyszczenia plastikiem, są wieloryby. Na całym świecie martwe wieloryby myją się na plażach z dużą ilością plastiku w żołądku. W zeszłym miesiącu wieloryb wyrzucony na plażę na Filipinach miał 150 kilogramów plastiku w żołądku. To zabija je, dając fałszywe poczucie wielorybom najedzenia bez wartości odżywczej, co prowadzi do szybkiej utraty wagi, prędkości pływania i bez możliwości strawienia lub wydalenia plastiku, gromadzi się on w organizmie wieloryba aż do jego śmierci. To też nie jest odosobniony incydent. Zaledwie kilka tygodni temu znaleziono 110 kg plastiku w martwym kaszalocie we Włoszech i 30 kilogramów w martwym wielorybie w Indonezji, w tym ponad 30 plastikowych torebek.

Zobacz również:

Kampania Marketingowa #StopPlastikom

Zakaz plastikowych toreb musi nastąpić wcześniej niż później, aby zapobiec pogorszeniu się stanu środowiska w miarę upływu czasu. Plastikowe torby są tak powszechne, że będą potrzebować zamienników, aby nie utrudniały codziennego życia ludzi, gdy zostaną zakazane. Zanim wynaleziono plastikowe torby, ludzie używali papieru, tkanin lub metalowych pojemników do przenoszenia rzeczy. Ludzie byli w stanie przetrwać bez plastiku w przeszłości i możemy to zrobić w przyszłości. Sklepy spożywcze będą musiały pójść bez rozdawania jednorazowych toreb i / lub pozwolić ludziom na zakup torby wielokrotnego użytku z artykułami spożywczymi, jeśli kupujący nie przyniosą własnych. Poprzez zmianę przepisów, a także różne kampanie marketingowe pod hasłem #Ekologia jest to stopniowo wprowadzane na wielką skalę, ale szybkość tych zmian nie jest zadowalająca, tym bardziej, że przepisy są tworzone powoli, a przedsiębiorcy bardzo chętnie wykorzystują luki w nowym prawie.

Luki w prawie związanym z torbami foliowymi

Najbardziej znaną luką w ostatnim czasie było wykorzystanie przepisu o opłacie recyklingowej dla toreb plastikowych z przedziału 15 do 50 mikronów. Błyskawicznie sieci handlowe przerzuciły się na torby foliowe o grubości powyżej 50 mikronów pomijając więc koszt opłaty recyklingowej, nie zmniejszając prawie w ogóle ilości wydawanych / sprzedawanych reklamówek foliowych. Dopiero nowy projekt ustawy wprowadzający już od 2020 roku objęcie wszystkich foliówek opłatą recyklingową spowodował, że zaczęto szybko szukać alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich i na dzień dzisiejszy chyba najlepszym wydaje się być wymiana toreb plastikowych na torby papierowe.

Plastikowe torby na zakupy są jednym z głównych elementów plastikowego zanieczyszczenia środowiska. Istnieją dwa główne rozwiązania mające na celu zmniejszenie ilości plastikowych toreb wchodzących do oceanu. Jednym z nich jest całkowity zakaz używania plastikowych toreb. Drugi to opłata recyklingowa od plastiku. Podatek w wysokości dwudziestu i 40stu groszy zostanie naliczony za każdą plastikową torbę. Każde rozwiązanie ma inne podejście do osiągnięcia tego samego celu; zmniejszenie liczby plastikowych toreb zanieczyszczających środowisko. Pomysł zakazania wszystkich plastikowych toreb jest dość nowy, ale skutecznie zaczyna być wprowadzany w niektórych krajach europejskich. Pierwszy powszechny zakaz dotyczący plastikowych toreb był w 2014 r. w Stanach Zjednoczonych w Kalifornii. Prawo zabraniało sprzedawcom żywności i aptekom dostarczania plastikowych toreb klientom. Podatek w postaci opłaty recyklingowej od tworzyw sztucznych ma na celu osiągnięcie tego samego celu, ale zamiast usunięcia opcji plastikowej torby, ma on na celu zniechęcenie do zakupu przez dodatkowy stosunkowo wysoki koszt bez usuwania możliwości zakupu takiej torby. Dlatego nie ma znaczenia jaki biznes jest prowadzony, każda z firm powinna przyłożyć się do tego by skutecznie chronić środowisko, niezależnie czy to jest zakład przemysłowy produkujący lodówki, traktory, meble ogrodowe, czy .

Okazuje się, że Polska i Europa nie są jedynymi krajami wprowadzającymi takie ograniczenia i walczące z milionami ton plastikowych śmieci. W krajach rozwijających się również rozpoczęto walkę na masową skalę. Indie wprowadziły zakaz wszelkich form plastiku jednorazowego użytku do 2022 r.,  Kenia i Rwanda, już wprowadziły prawo nakazujące całkowite zakazy używania plastikowych przedmiotów jednorazowych.

 

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku! Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych. Na co wyrażasz zgodę? Klikając przycisk "Zgoda" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez ESSE Torby i Druk oraz naszego Partnera - Google LLC, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisie w celu analityki i marketingu. Więcej

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku! Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych. Na co wyrażasz zgodę? Klikając przycisk "Zgoda" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez ESSE Torby i Druk oraz naszego Partnera - Google LLC, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisie w celu analityki i marketingu.

Close