Menu Zamknij

Obieg zamknięty

Współczesny model projektowania, wytwarzania, produkcji i konsumpcji nazywany jest modelem linearnym: bierzemy, wykorzystujemy i wyrzucamy. Polega on na produkcji i konsumpcji dużych ilości tanich, łatwo dostępnych materiałów, nieograniczanego zużycia energii, nieograniczonej konsumpcji. Ten model osiąga swoje fizyczne ograniczenia. Zasoby się wyczerpują, a świat zaczyna rozumieć, że konsumpcję trzeba ograniczyć, a energię „oszczędzać”. Docieramy do granic możliwości wzrostu….

To żadna nowość! Klub Rzymski, czyli międzynarodowy think tank, zrzeszający naukowców, polityków i biznesmenów, wskazywał na to w swoim Raporcie „Granice Wzrostu” już w roku 1972(!). Unia Europejska odkrywa tę (smutną) prawdę po 45 latach. Oczywiście, wcześniej istniały koncepcje odnoszące się do zachowania zasobów – jak zrównoważony rozwój, itp ale za ogólnymi hasłami nie szła za nimi odpowiednia moc sprawcza. Teraz zmieniamy podejście i traktujemy tę sprawę na serio.

Gospodarka obiegu zamkniętego to śmiała, atrakcyjna, kompleksowa i realna alternatywa. Jej polska nazwa, ku której skłaniają się decydenci, podkreśla to w szczególny sposób. Po angielsku koncept ten nazywany jest „circular economy” czyli gospodarką cyrkularną. W mojej ocenie to tłumaczenie lepiej oddaje istotę sprawy, bo „obieg zamknięty” to idea utopijna (o tym nieco później) i zamiast zachęcać do obiegu zamkniętego (co może przerażać!) lepiej zachęcać do domykania obiegu. Mała różnica może mieć znaczenia! Ale dość semantyki, przejdźmy do rzeczy.

Zobacz także: torby papierowe z nadrukiem | | torby kolorowe | torby na wino | | nadruki | zamówienia |

Jak to ma działać? Pierwsza i naczelna zasada gospodarki obiegu zamkniętego to zachowanie i wzmacnianie zasobów naturalnych poprzez kontrolę ich wykorzystania na każdym z etapów życia produktu. W idealnym przypadku wszystko zaczyna się od projektu – już na tym etapie można oszczędzać zasoby, planować produkty i usługi tak, żeby możliwe było ograniczenie ilości zasobów nieodnawialnych do absolutnego minimum, wykorzystanie surowców wtórnych, zapewnienie możliwości naprawy produktów itp. Produkcja ma opierać się na zasobach wtórnych, przy maksymalnej oszczędności, ma być trwały, ma mieć długą gwarancję, dostępne są części zamienne, a naprawa jest opłacalna. Dystrybucja zapewnia minimalny wpływ na środowisko- zarówno jeśli chodzi o transport, jak o opakowania (indywidualne, zbiorcze), planowanie i zamawianie odpowiednich ilości produktów gwarantuje minimalizację strat, istnieją instrumenty wspierające zakupy wprost od producentów, które skracając drogę produktu mają pozytywny wpływ także na zmniejszenie śladu środowiskowego. Świadomi konsumenci nie kupują bez opamiętania, mają swoje produkty w użyciu tak długo, jak to możliwe, a gdy się zepsują – naprawiają je, regenerują…. aż do całkowitego zużycia produktu. Efektywny i selektywny zbiór odpadów gwarantuje, że produkt nie skończy na składowisku odpadów, podlega on recyklingowi a cenne zasoby są ponownie wykorzystywane. Gospodarka cyrkularna jest ciągłym, pozytywnym cyklem rozwojowym. Utrzymuje i wzmacnia naturalny kapitał, optymalizuje wydajność zasobów i minimalizuje ryzyko związane z systemem, zarządzając ograniczonymi zasobami i odnawialnymi źródłami. Gospodarka obiegu zamkniętego działa skutecznie w każdej skali.

Tak to wygląda w teorii, a w praktyce?

 


Aby zwiększyć możliwości bycia ekologicznym wycofaliśmy się całkowicie ze sznurków poliestrowych i polipropylenowych na rzecz ekologicznych i całkowicie biodegradowalnych sznurków bawełnianych.

 

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku! Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych. Na co wyrażasz zgodę? Klikając przycisk "Zgoda" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez ESSE Torby i Druk oraz naszego Partnera - Google LLC, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisie w celu analityki i marketingu. Więcej

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku! Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych. Na co wyrażasz zgodę? Klikając przycisk "Zgoda" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez ESSE Torby i Druk oraz naszego Partnera - Google LLC, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisie w celu analityki i marketingu.

Close