Menu Zamknij

Energia elektryczna z pustynnego słońca z wykorzystaniem luster.

Już od 2006 roku naukowcy twierdzą, że globalny kryzys energetyczny można rozwiązać, wykorzystując pustynne słońce. Energia elektryczna z pustynnego słońca z wykorzystaniem luster pozwoli przede wszystkim zmniejszyć efekt cieplarniany zmniejszając emisję CO2 do atmosfery, a tym samym powodując mniejsze zakwaszenie (wolniejszy wzrost zakwaszenia?) oceanów.

Technologia CSP nie jest nowa. Na pustyni Mojave w Kalifornii istnieje od 15 lat roślina. Inne budowane są w Nevadzie, południowej Hiszpanii i Australii. Istnieją różne formy CSP, ale wszystkie mają wspólne zastosowanie luster do koncentracji promieni słonecznych na rurze lub naczyniu zawierającym jakiś gaz lub ciecz, która ogrzewa do około 400 ° C (752F) i jest używana do zasilania konwencjonalnych turbin parowych.

Lustra są bardzo duże i tworzą zacienione obszary pod spodem, które można wykorzystać do ogrodnictwa nawadnianego odsoloną wodą wytwarzaną przez rośliny. Zimna woda, którą można również wytwarzać do klimatyzacji, oznacza trzy korzyści. „To potrójne wykorzystanie energii naprawdę zwiększa ogólną efektywność energetyczną tego rodzaju roślin do 80% do 90%”, mówi Dr Knies.

Ta forma energii słonecznej jest również atrakcyjna, ponieważ gorący płyn może być przechowywany w dużych naczyniach, które mogą utrzymywać turbiny w ruchu przez wiele godzin po zachodzie słońca, unikając problemów związanych z innymi formami energii słonecznej.

Koszt elektryczności szacuje się na około 50 dolarów za ekwiwalent ropy naftowej za baryłkę – i ta cena spadłaby, ponieważ produkcja masowa wprowadza korzyści skali. Ale jeśli można skorzystać z innych korzyści, koszt staje się konkurencyjny w stosunku do wytwarzania np. gazu ziemnego.

Wydaje mi się, że roszczenie dotyczące zaspokojenia wszystkich potrzeb związanych z elektrycznością nie musi być nawet wymagane. Na całym świecie musi być wiele miejsc, w których ten rodzaj wytwarzania energii byłby mile widziany. Las Vegas i Phoenix – może nawet Oliver – natychmiast przychodzą na myśl. Dodatkowo jeżeli nawet budowa tego typu inwestycji związanych z ekologicznym pozyskiwaniem energii elektrycznej wiązałoby się z kredytem to w długoterminowej perspektywie wydaje się to być rozwiązaniem najbardziej prawidłowym w obliczu zagrożenia katastrofą ekologiczną.

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku! Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych. Na co wyrażasz zgodę? Klikając przycisk "Zgoda" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez ESSE Torby i Druk oraz naszego Partnera - Google LLC, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisie w celu analityki i marketingu. Więcej

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku! Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych. Na co wyrażasz zgodę? Klikając przycisk "Zgoda" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez ESSE Torby i Druk oraz naszego Partnera - Google LLC, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisie w celu analityki i marketingu.

Close